Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Bieńkowski

Dane, które mogą zniknąć

NOŚNIKI | Bez archiwizacji elektronicznych informacji trudno wyobrazić sobie sprawnie funkcjonujący urząd. Najczęściej starsze dane przechowywane są na serwerze i „backupowane” za pomocą bibliotek taśmowych. Czasami jednak trzeba je zapisać na innym, wymiennym nośniku – takim jak płyta CD-R lub DVD±R. Czy zmagazynowane w ten sposób informacje są wówczas bezpieczne?

Przekrój płyty CD-R
Przekrój płyty CD-RJakość płyty CD-R zależy od właściwego doboru jej poszczególnych warstw w procesie produkcji. Przykładowo, słabe podłoże poliwęglowe może powodować odklejanie się pozostałych warstw nośnika.

Archiwizacja informacji to wykonywanie zapasowej kopii danych w celu zabezpieczenia ich przed utratą, wynikającą często z awarii sprzętu komputerowego czy nieopatrznego skasowania plików przez użytkownika. Archiwizacja może być również rozumiana jako proces przenoszenia starszych, rzadziej używanych danych z systemów komputerowych na inne nośniki. Czynność ta ma na celu zwolnienie miejsca na dysku twardym.

Sposób i rodzaj archiwizacji jest ściśle związany z potrzebami danego użytkownika. W urzędach lub w firmach kopie bezpieczeństwa wykonywane są zwykle bezpośrednio z serwera za pomocą systemów bibliotek taśmowych, które zapewniają bardzo wysokie bezpieczeństwo. Jednak dane typowo archiwalne są rzadko składowane na stosunkowo drogich taśmach, wykorzystywanych w streamerach.

Alternatywą taśm są płyty CD-R lub DVD±R. Z tego rozwiązania korzysta wielu administratorów, gdyż archiwizacja danych na tych nośnikach ma wiele zalet:

  • łatwy dostęp do informacji - praktycznie każdy komputer ma czytnik CD/DVD,
  • prosty proces archiwizacji - wystarczy program typu Nero Burning ROM,
  • niewielkie koszty sprzętu - w zasadzie wszystkie nowe komputery są wyposażone w nagrywarkę DVD. Jeżeli urząd pracuje na starszych komputerach, wtedy koszt zakupu takiego urządzenia nie przekracza 100 zł,
  • niska cena nośników - płyty CD-R i DVD±R można nabyć za mniej niż złotówkę,
  • dyski CD i DVD nie zajmują dużo miejsca i bez problemu można składować je na tzw. szpindlach - jeden na drugim.

Autor jest niezależnym dziennikarzem zajmującym się propagowaniem nauki i techniki.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej