Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

Za darmo do urzędu

W internecie łatwo można znaleźć darmowe odpowiedniki wielu drogich aplikacji. Niestety, często nie można z nich korzystać w celach komercyjnych, a więc także w publicznych instytucjach. Przedstawiamy przydatne programy, których licencja nie wprowadza takiego ograniczenia.

Wireshark 2.2.3

Ten rozbudowany i wieloplatformowy analizator sieci przeznaczony jest dla zaawansowanych użytkowników i administratorów. Dzięki prostej obsłudze (z punktu widzenia osób posiadających szerszą wiedzę o działaniu sieci komputerowych) jest obecnie jednym z najpopularniejszych tego typu narzędzi na rynku. Za jego pomocą możliwe jest przechwytywanie i przeglądanie ruchu w całej sieci i wykrywanie ewentualnych problemów z jej funkcjonowaniem. Co ważne, aplikacja dysponuje polską lokalizacją i jest dystrybuowana na licencji open source. Wielu użytkowników zapewne pamięta jej starszą wersję występującą pod nazwą Ethereal. Po zmianie nazwy narzędzie zostało jeszcze bardziej dopracowane. Oferuje nie tylko wszystkie podstawowe funkcje sniffera, ale również dodatkowe możliwości, czym przebija konkurencyjne rozwiązania. Najnowsza wersja zapewnia zdecydowanie wygodniejszą obsługę, co jest zasługą nowego interfejsu. Wcześniej program korzystał z bibliotek GTK+, a teraz z Qt5. Producent uporządkował opcje przechwytywania, dzięki czemu nie musimy ich szukać po całym interfejsie, a informacje o pakietach są teraz widoczne w głównym oknie. Poprawiono także podgląd statystyk i generowanie wykresów z możliwością ich zapisu w formie plików graficznych oraz rozbudowano podpowiedzi kontekstowe. Wireshark pozwala wygodnie sprawdzać, z których portów korzysta dana aplikacja, i analizować cały ruch generowany w naszej sieci. Dane pochodzące z analizy można sortować za pomocą wielu użytecznych filtrów, co znacznie ułatwia pracę administratora.

Systemy: Windows XP+, OS X, Linux
wireshark.org

[...]

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej