Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Mateusz Wilczyński, Michał Kluska

Kodeks (karny) na spam

SĄDOWNICTWO | Spośród wielu współczesnych form przestępczości masowe rozsyłanie niezamówionych informacji handlowych jest niewątpliwie wyzwaniem dla tradycyjnego systemu prawnego. Ale czy faktycznie ograniczenie problemu spamu zależy od wprowadzania coraz to nowszych regulacji?

Rys. B. Brosz

Mogłoby się wydawać, że prawo nie nadąża za rozwojem technologii. Okazuje się jednak, że jeśli dobrze poszukamy, znajdziemy w polskim systemie prawnym narzędzia, za pomocą których można skutecznie przeciwdziałać działalności spamerów.

Problem rozsyłania spamu (w polskim prawie funkcjonującego jako "niezamówiona informacja handlowa") ma niewątpliwie dwa wymiary. Pierwszy dotyczy milionów indywidualnych użytkowników Internetu, którzy w codziennej poczcie otrzymują niechciane e-maile. Główną konsekwencją jest irytacja adresata takich wiadomości, który musi poświęcić czas na ich usuwanie. Niestety, obecnie indywidualni użytkownicy Internetu uznają to zjawisko za normalne i myślą, że nie ma innego wyjścia, niż pogodzić się z aktualnym stanem rzeczy. Pewnie wynika to z błędnego przekonania o anonimowości Sieci oraz nienamacalnego charakteru korespondencji. Gdyby bowiem całkiem nieanonimowy akwizytor zostawiał nam codziennie pod drzwiami parę kilogramów nikomu niepotrzebnej makulatury, przy pierwszym spotkaniu w cztery oczy na pewno byśmy zareagowali bardziej zdecydowanie.

Nie umniejszając jednak wagi powyższego problemu, który - jak się wydaje - raczej będzie jeszcze przybierał na sile, o wiele bardziej poważne i wymierne w skutkach (czytaj: w wysokości powstałej szkody) są konsekwencje rozsyłania spamu, które grożą podmiotom gospodarczym (a więc także i niektórym jednostkom administracji publicznej) świadczącym swoje usługi online.

[...]

Mateusz Wilczyński jest adwokatem w Kancelarii Olesiński & Wspólnicy.
Michał Kluska jest aplikantem adwokackim w Kancelarii Olesiński & Wspólnicy.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej