Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Grzegorz Grabowski

Decyzja z automatu

PROCEDURY | Maszyny liczące nadzorują dziś pracę elektrowni, systemów podtrzymujących życie i obracają naszymi pieniędzmi na giełdzie. Dlaczego więc nie powierzyć komputerom wydawania decyzji administracyjnych?

Rys. B. Brosz

Czy możliwa jest automatyczna realizacja usług publicznych? Czy możemy sobie wyobrazić, że wszystkie zaświadczenia, pozwolenia, decyzje, czynności administracyjne, o które obecnie ubiegamy się, składając wnioski i podania do wszelkiego rodzaju organów administracji publicznej, będą wydawane i realizowane bez udziału człowieka? Pytanie może wydawać się absurdalne - przecież maszyna może wykonywać tylko mechaniczne czynności. Nie jest w stanie oceniać faktów. Nie potrafi analizować ani interpretować przepisów prawa. A jednak odpowiedź na to pytanie jest twierdząca.

Kto zyska na automatyzacji

Na świecie od wielu lat funkcjonują systemy, które w sposób całkowicie automatyczny planują i wykonują bardzo skomplikowane przedsięwzięcia gospodarcze. Po otrzymaniu zlecenia gromadzą informacje, dokonują ich oceny i - na tej podstawie - znajdują optymalne rozwiązania.

[...]

Autor jest ekspertem w dziedzinie zastosowania technologii informacyjnych w administracji publicznej. Uczestniczy w przedsięwzięciach związanych z rozwojem samorządu terytorialnego - był m.in. sekretarzem Wojewódzkiego Zespołu ds. Reformy Administracji Publicznej w Łodzi. Kierował projektem e-Łódź. Jest autorem wielu publikacji i wystąpień na temat zagadnień związanych z e-government.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej