Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Jacek Orłowski, Marcin Lisiecki

Co dalej z Windows XP w urzędach

Microsoft zakończył wsparcie techniczne dla Windows XP. Wiele podmiotów wykorzystuje jednak aplikacje współpracujące wyłącznie z tą wersją systemu. Jak zapewnić bezpieczeństwo infrastruktury, do której podłączone są stacje z nieaktualnym OS-em?

Według szacunków firmy Net Applications Windows XP był wykorzystywany w lutym br. w 29,53% komputerów osobistych. Z kolei z przeprowadzonego w marcu badania Gemiusa wynika, że ok. jednej czwartej ruchu w internecie pochodzi z urządzeń z zainstalowanym XP. Problem w tym, że od 8 kwietnia dla tego systemu operacyjnego nie są już publikowane poprawki bezpieczeństwa. O tym, jak ważny jest XP, niech świadczy to, że kilka brytyjskich banków zdecydowało się płacić firmie z Redmond za indywidualny kontrakt na dalszą obsługę tego systemu, m.in. dlatego, że pod jego kontrolą działa większość (95%) bankomatów. Podobne problemy dotyczą firm produkcyjnych i innych podmiotów, które wykorzystują aplikacje współpracujące wyłącznie z tą wersją okienek.

Związani z systemem

Problem z brakiem wsparcia dla Windows XP dotyczy także administracji publicznej i innych podmiotów przetwarzających dane osobowe. Oprócz oczywistych kwestii technicznych, związanych z bezpieczeństwem, powstaje obawa, że środowisko informatyczne pozbawione poprawek nie przejdzie pozytywnie kontroli w zakresie przetwarzania danych osobowych. Według Andrzeja Kaczmarka, dyrektora departamentu informatyki w Biurze Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, Administratorzy Danych Osobowych powinni uwzględnić ten fakt w procesie zarządzania bezpieczeństwem systemów informatycznych, tj. przeprowadzić na tę okoliczność analizę ryzyka i zastosować środki je redukujące. W uzasadnionych wypadkach konieczne może więc być wycofanie z użytkowania wspomnianego systemu lub odłączenie stacji z XP od internetu.

Sprawa nie jest jednak prosta, ponieważ niektóre urzędy korzystają ze specyficznego oprogramowania, które pod Windows 7 lub 8 nie działa. – W placówce mamy ok. 40 stacji z Windows XP. Nie zamierzamy rezygnować z tego systemu, ponieważ programy branżowe najlepiej działają na jego 32-bitowej wersji – mówi Marcin, informatyk w jednym z Powiatowych Ośrodków Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Wtóruje mu Artur, informatyk w urzędzie miejskim, w którym 90% stacji roboczych pracuje pod kontrolą XP z uwagi na to, że Windows 7 nie współpracuje poprawnie z wykorzystywanymi przez urzędników starszymi bazami danych.

[...]

Jacek Orłowski jest redaktorem naczelnym „IT w Administracji”.

Marcin Lisiecki jest niezależnym dziennikarzem publikującym w magazynach komputerowych. Ma zawodowe doświadczenie w testowaniu sprzętu i oprogramowania komputerowego.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej