Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Temat numeru

Narzędzia do analizy i projektowania sieci Wi-Fi

Sieci bezprzewodowe są nieprzewidywalne. Różne typy ścian, materiały i obiekty znajdujące się na ścieżce sygnału wpływają na jakość działania Wi-Fi. Bez odpowiednich narzędzi nie ma możliwości zweryfikowania problemów w sieci radiowej.

Kwiecień 2018, Kamil Folga

Bezpieczeństwo bez przewodów

Sieci bezprzewodowe to elastyczna technologia komunikacji i doskonała alternatywa dla sieci przewodowych. Użycie fal radiowych do transmisji i odbierania danych wiąże się z większym zagrożeniem niż transmisja przeprowadzana w wydzielonym kablu.

Kwiecień 2018, Kamil Folga

Innowacje w Wi-Fi dla urzędu

Rozwój technologii w standardach 802.11 napędzany jest oczekiwaniami użytkowników, a jednocześnie ograniczany możliwościami fizycznymi środowiska propagacji. Producenci nie ustają jednak w dążeniu do poprawienia istniejących standardów.

Kwiecień 2018, Kamil Folga

POPC w pytaniach i odpowiedziach

Podczas przygotowywania wniosku o dofinansowanie projektu mogą pojawić się pewne wątpliwości. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania i wyjaśniamy kwestie szczególnie istotne dla wszystkich zainteresowanych programem.

Marzec 2018,

Jak uzyskać dofinansowanie na projekty w II osi POPC

Wnioskowanie o dofinansowanie jest procesem długotrwałym, kilkumiesięcznym, obejmującym wiele etapów. Należy o tym pamiętać, podejmując decyzję o ubieganiu się o dofinansowanie konkretnej inwestycji.

Marzec 2018,

Wybrane projekty realizowane w ramach POPC

Program Operacyjny Polska Cyfrowa jest szansą na poszerzenie zakresu spraw, które będzie można załatwić drogą elektroniczną, poprawę pracy urzędów poprzez cyfryzację procesów, jak również na udostępnienie społeczeństwu informacji sektora publicznego.

Marzec 2018, Anna Małek-Gontarz

Fundusze na informatyzację

Program Operacyjny Polska Cyfrowa jest jednym z sześciu krajowych programów operacyjnych na lata 2014–2020. Jego celem jest wzmocnienie cyfrowych fundamentów dla rozwoju kraju. Przedstawiamy jego założenia, system wyboru i oceniania projektów.

Marzec 2018, Anna Małek-Gontarz

Optymalizacja z głową

Aby zwiększyć wydajność i komfort pracy na komputerze, najlepiej nabyć nowoczesną i szybką maszynę – to jednak spory wydatek. Techniki optymalizacji programowej są różne, jednak nie wszystkie i nie w każdym przypadku przyniosą oczekiwany rezultat.

Luty 2018, Marcin Lisiecki

Porządki za darmo

Specjalne narzędzia – tzw. optymalizatory – mogą zajmować się jednym zagadnieniem lub oferować kompleksowe usługi: usuwanie zbędnych plików, porządkowanie rejestru, walkę z adware czy też dostosowywanie ustawień i wydajności systemu do naszych potrzeb.

Luty 2018, Marcin Lisiecki

System na pełnych obrotach

Często unikamy regularnej optymalizacji systemu i dopiero gdy zaczyna on sprawiać problemy, szukamy rozwiązania. Tracimy mnóstwo czasu, a gdy operacja nie powiedzie się, ratujemy się ponowną instalacją Windowsa, co jest rozwiązaniem najprostszym, ale i bardzo żmudnym.

Luty 2018, Marcin Lisiecki