Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Technologie i praktyka IT

W miejskim Obserwatorium

Platforma mapowa Obserwatorium, wdrożona przez Urząd Miasta Krakowa, integruje w jednym miejscu dane przestrzenne dotyczące miasta. To interaktywne narzędzie nie tylko służy mieszkańcom i inwestorom, ale też wspiera procesy zarządcze w mieście.

Lipiec - Sierpień 2019, Katarzyna Bielińska

Platforma do zarządzania bezpieczeństwem

Threat Intelligence Platform (TIP) służy do udostępniania, przechowywania i korelacji danych o różnych metodach ataków cybernetycznych. W bazie przechowywane są informacje m.in. o celach i rodzajach ataków oraz mechanizmach działania zagrożeń.

Lipiec - Sierpień 2019, Kamil Folga

Ważne aktualizacje Windows 10

Ciągły proces wydawniczy sprawił, że użytkownicy zawsze korzystają z najnowszej wersji Windows 10, w tym z bieżących zabezpieczeń i nowych funkcji. Skrócony do sześciu miesięcy cykl dostarczania „dużych” aktualizacji przyniósł jednak pewne problemy.

Lipiec - Sierpień 2019, Artur Pęczak

Dane dobrze zaszyfrowane

Szyfrowanie gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa danych, dlatego trzeba z niego korzystać. Dostępne dziś oprogramowanie i algorytmy są na tyle skuteczne, że ich złamanie jest praktycznie niemożliwe.

Lipiec - Sierpień 2019, Marcin Lisiecki

Bezpieczne połączenia zdalne

OpenVPN to darmowe rozwiązanie problemów ze zdalnym dostępem. Stworzone za jego pomocą połączenie do zasobów urzędu może stanowić nie tylko rozwiązanie dla pracy zdalnej, ale też dobrą metodę dostępu dla działów wsparcia zewnętrznych firm.

Lipiec - Sierpień 2019, Kamil Folga

Drukowanie pod specjalnym nadzorem

Organizacje stają się coraz bardziej świadome możliwych zagrożeń danych związanych z drukiem – wynika z raportu firmy Quocirca. Zdaniem 66% badanych ochrona procesu druku to drugi w kolejności priorytet w zakresie cyberbezpieczeństwa – istotniejsze jest jedynie powstrzymywanie zagrożeń dotyczących usług chmury publicznej.

Lipiec - Sierpień 2019, Eryk Chilmon

Sposoby na pamięć – NAS vs. SAN

Systemy NAS i SAN należą do jednej kategorii rozwiązań pamięci masowej. Wyraźne różnice między nimi, widoczne na poziomie architektury budowanych rozwiązań, dostarczanych funkcji i kosztów, klasyfikują je jednak do różnych grup odbiorców i zastosowań.

Lipiec - Sierpień 2019, Artur Pęczak

Za darmo do urzędu

W internecie łatwo można znaleźć darmowe odpowiedniki wielu drogich aplikacji. Niestety, często nie można z nich korzystać w celach komercyjnych, a więc także w publicznych instytucjach. Przedstawiamy przydatne programy, których licencja nie wprowadza takiego ograniczenia.

Lipiec - Sierpień 2019, Marcin Lisiecki

Radom stawia na e-usługi

W ramach projektu „Nowoczesne e-usługi dla mieszkańców Radomia” powstało wirtualne biuro obsługi mieszkańca. Dzięki tej platformie radomianie mogą drogą elektroniczną nie tylko składać deklaracje i wnioski, ale też opłacać lokalne podatki i umawiać wizyty w urzędzie.

Czerwiec 2019, Katarzyna Bielińska

Eksplorowanie systemu przez SQL

Osquery to darmowe narzędzie pozwalające odpytywać system operacyjny tak, jakby był relacyjną bazą danych. Posługuje się zapytaniami podobnymi do SQL, w celu zbierania informacji o wydajności czy bezpieczeństwie systemu operacyjnego.

Czerwiec 2019, Kamil Folga