Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Technologie i praktyka IT

Za darmo do urzędu

W internecie łatwo można znaleźć darmowe odpowiedniki wielu drogich aplikacji. Niestety, często nie można z nich korzystać w celach komercyjnych, a więc także w publicznych instytucjach. Przedstawiamy przydatne programy, których licencja nie wprowadza takiego ograniczenia.

Sierpień 2018, Marcin Lisiecki

Dominacja cryptominerów

„Trendy w atakach cybernetycznych: 2018 raport półroczny” to najnowsza analiza dotycząca bezpieczeństwa firmy Check Point. Z opracowania wynika, że liczba organizacji, które ucierpiały na skutek działania złośliwego oprogramowania typu cryptominer, wzrosła z 20,5% w drugiej połowie 2017 r. do 42% obecnie.

Sierpień 2018, Eryk Chilmon

Rozszerzone atrybuty plików

Rozszerzone atrybuty plików pozwalają dodawać własne metadane do obiektów na dysku. Mechanizm ten otwiera nowe możliwości zarządzania danymi w stosunku do podstawowych atrybutów używanych do kontrolowania dostępu do plików i folderów.

Sierpień 2018, Artur Pęczak

Dane w eterze – standardy komunikacji bezprzewodowej

Komunikacja bezprzewodowa jest dzisiaj czymś powszechnym. Nie sposób wyobrazić sobie korzystania z laptopa, smartfona czy nawet urządzeń biurowych bez tego typu łączności. Komunikacja „bez kabla” to jednak nie tylko wszechobecne Wi-Fi.

Sierpień 2018, Marcin Lisiecki

Windows 10 na dysku SSD: fakty i mity

Wśród wielu opinii, które narosły wokół optymalizacji Windows na dyskach SSD, jedno jest pewne: Windows 10 wie, co ma robić, a domyślna konfiguracja systemu nie wymaga żadnych zmian. O co zatem cały ten hałas?

Sierpień 2018, Artur Pęczak

Informatyka dla nauki i zdrowia

Dzięki wdrożeniu platformy diagnostyczno-naukowej TeleMedNet dane gromadzone podczas leczenia pacjentów Wojskowego Instytutu Medycznego mogą być wykorzystywane w badaniach naukowych i pracy dydaktycznej.

Sierpień 2018, Katarzyna Bielińska

Linuksowy NAS z Btrfs

Rockstor to pierwszy kompletny system NAS rozwijany na zasadach open source, który bazuje na Linuksie i garściami czerpie z zalet systemu plikowego Btrfs. Zwolennicy Linuksa doczekali się solidnej alternatywy dla FreeNAS i systemu ZFS.

Lipiec 2018, Artur Pęczak

Kaspersky ma zniknąć z europejskich instytucji

Parlament Europejski przyjął rezolucję A8-0189/2018 zobowiązującą państwa członkowskie do przeprowadzenia audytu infrastruktury informatycznej, który ma wykryć „potencjalnie niebezpieczne oprogramowanie i urządzenia” w jednostkach administracji, oraz do ich wycofania. Jako przykład takiego oprogramowania zostały wskazane produkty firmy Kaspersky Lab.

Lipiec 2018, Eryk Chilmon

Napisz aplikację webową

W naszym cyklu poznaliśmy już podstawy języka JavaScript oraz oparte na nim technologie programowania. Teraz wykorzystamy tę wiedzę i stworzymy aplikację webową z zastosowaniem frameworka AngularJS i bazy MongoDB.

Lipiec 2018, Paweł Ziółkowski

Dlaczego i jak filtrować WWW

Wzrastająca liczba zagrożeń w sieci Internet nasila konieczność stosowania mechanizmów ochronnych. Filtrowanie ogranicza dostępność określonych stron internetowych, blokuje reklamy i chroni przed takimi niepożądanymi zjawiskami, jak phishing, malware, botnet.

Lipiec 2018, Kamil Folga