Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Technologie i praktyka IT

Multimedialne wrota do e-usług

Wrota Mazowsza udostępniają mieszkańcom i przedsiębiorcom usługi cyfrowe ponad 300 instytucji publicznych w regionie. Portal został właśnie doceniony w prestiżowym konkursie Komisji Europejskiej „Sharing & Reuse Awards 2019”.

Listopad 2019, Katarzyna Bielińska

Eksploracja sieci i audyty bezpieczeństwa z Nmap

Nmap (Network Mapper) to popularny darmowy skaner sieciowy, który stworzył Gordon Lyon w 1997 r. To podstawowe narzędzie stosowane przez specjalistów od cyberbezpieczeństwa, służące do wyszukiwania hostów, usług i zagrożeń w sieci.

Listopad 2019, Kamil Folga

Ransomware wciąż groźny

Z raportu firmy Trend Micro wynika, że w pierwszej połowie 2019 r. do najpoważniejszych zagrożeń nadal należało znane oprogramowanie szantażujące WannaCry, które było znacznie częściej spotykane niż inne rodziny ransomware. Ogółem liczba plików, wiadomości e-mail i adresów URL użytych do ataków ransomware wzrosła o 77%.

Listopad 2019, Eryk Chilmon

Nowoczesny sposób na wydajną pamięć masową

Storage Spaces Direct (S2D) umożliwia wdrażanie wysoce wydajnych i niezawodnych pamięci masowych definiowanych programowo w hiperkonwergentnej architekturze łączącej moc obliczeniową i zasoby dyskowe w ramach jednego klastra przetwarzania danych.

Listopad 2019, Artur Pęczak

Za darmo do urzędu

W internecie łatwo można znaleźć darmowe odpowiedniki wielu drogich aplikacji. Niestety, rzadko można z nich korzystać w celach komercyjnych, a więc także w publicznych instytucjach. Przedstawiamy przydatne programy, których licencja nie wprowadza takiego ograniczenia.

Listopad 2019, Marcin Lisiecki

Bezpłatna komunikacja w czasie rzeczywistym

Technologia WebRTC rozszerza zestaw otwartych standardów sieciowych o obsługę komunikacji w czasie rzeczywistym. Użytkownicy mogą prowadzić rozmowy głosowe i wideo bezpośrednio w oknie przeglądarki, bez potrzeby instalowania dodatkowych wtyczek.

Listopad 2019, Artur Pęczak

Technika programowania reaktywnego

Reagowanie na przyszłe zdarzenia – tak można najkrócej opisać technikę programowania reaktywnego, która od jakiegoś czasu zyskuje dużą popularność praktycznie w każdym języku. Zapoczątkował ją Microsoft, udostępniając na platformie .NET bibliotekę Rx.

Październik 2019, Paweł Ziółkowski

Usługowy router za darmo

Zeroshell to dystrybucja systemu Linux, która pozwala przekształcić nieużywany, stary komputer w router o zaawansowanych możliwościach. To doskonały zamiennik dla rozwiązań komercyjnych i sprzętowych.

Październik 2019, Kamil Folga

Odzyskiwanie danych z serwera NAS

Przypadkowe skasowanie pliku nie musi oznaczać katastrofy. W celu jego przywrócenia warto wykorzystać mechanizmy wbudowane w serwer NAS, a jeśli te nie zostały wcześniej włączone, sięgnąć po klasyczne metody odzyskiwania danych z uszkodzonych nośników.

Październik 2019, Artur Pęczak

Statlook – oszczędności i sprawne zarządzanie

Statlook to dobrze znane na rynku narzędzie do kompleksowego zarządzania IT. Wśród najważniejszych nowości na rok 2019 znajdują się moduł nieobecności, narzędzie do automatyzacji z powiadomieniami oraz wracający do aplikacji menedżerski raport Bizlook.

Październik 2019, Krzysztof Witkowski